FASCINATION ABOUT BADANIE OCT

Fascination About Badanie oct

Fascination About Badanie oct

Blog Article

Jak odczytać badanie OCT? Czy można to zrobić samemu? Interpretacja wyników OCT – podobnie, jak samo badanie – powinna być dokonana przez doświadczonego okulistę i opisana przez diagnostę.

Badanie Angio OCT to nieinwazyjna metoda oceny naczyń i mikrokrążenia w siatkówce oka bez konieczności podawania kontrastu. Umożliwia wykrycie zmian zachodzących w drobnych naczyniach na najwcześniejszych etapach.

Inne badanie, które powinno być wykonane razem z OCT oka w celu pełnej diagnostyki to badanie pola widzenia, które można wykonać za 80 zł.

Może identyfikować zmiany w różnych warstwach nasiatkówki, co pomaga w wykrywaniu chorób oka, takich jak obrzęk plamki, zapalenia nasiatkówki czy makularny obrzęk plamki.

Analiza komórek zwojowych, możliwa w badaniu OCT, ułatwia zdiagnozowanie wczesnych etapów jaskry, ponieważ w przypadku tej choroby ulegają a person uszkodzeniu jako pierwsze. Porównywanie kolejnych badań umożliwia wykrycie niewielkich zmian, co pozwala na dokładną ocenę rozwoju jaskry, dlatego wskazaniem do badania są przypadki występowania tej choroby w najbliższej rodzinie, a także podejrzenie jaskry podczas rutynowej wizyty okulistycznej.

Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Promień świetlny, którym aparat wykonuje pomiary, jest całkowicie bezpieczny, gdyż wykorzystywane są w nim promienie bliskie światłu podczerwonemu. Nie mamy do czynienia z potencjalnie niebezpiecznym promieniowaniem jonizującym. Koherentną tomografię optyczną nazywa się często biopsją optyczną, ponieważ umożliwia ona bezkontaktowe wniknięcie w głąb tkanki. Obraz „wycinków” oka widoczny jest na monitorze komputera.

Zastosowanie: Badanie OCT jest szeroko stosowane w dziedzinie medycyny, szczególnie w diagnostyce i monitorowaniu chorób oczu, takich jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, obrzęk siatkówki czy choroby rogówki.

W ciężkich postaciach cała siatkówka może odłączyć się od tylnej części oka i może rozwinąć website się jaskra. Ludzie mogą stać się całkowicie ślepi, ale dzięki leczeniu można kontrolować retinopatię cukrzycową.

W szerszym kontekście, technologia OCT wykorzystywana jest również w diagnostyce chorób innych narządów, takich jak skóra, klatka piersiowa czy mózg.

Optyczna tomografia koherencyjna (OCT – z ang. Optical Koherence Tomography) jest technologią odbioru i przetwarzania sygnału optycznego z wykorzystaniem spójnej (koherentnej) wiązki światła o długości fali zbliżonej do podczerwieni, która pozwala tworzyć obrazy trójwymiarowe o mikronowej rozdzielczości, zbliżonej do obrazów uzyskiwanych przy użyciu niewielkiej mocy mikroskopu.

Badanie OCT plamki żółtej to badanie, które pozwala nam ocenić plamkę żółtą, czyli część siatkówki, która jest odpowiedzialna za wysoką ostrość wzroku oraz widzenie barw. Badanie OCT plamki żółtej jest zalecane przez okulistów w sytuacji, kiedy w badaniu w standardowym badaniu okulistycznym zauważą nieprawidłowości w plamce żółtej.

OCT – czyli optyczna koherentna tomografia dna oka – to nieinwazyjne, nowoczesne badanie, które umożliwia skuteczną diagnostykę różnych chorób oka.

To badanie jest łatwo dostępne i bez problemu można umówić się na wizytę w każdym mieście. Jeśli chcemy wykonać badanie OCT w Poznaniu, to zapraszamy do Kliniki Visus.

Report this page